INFO: +420 571 438 074 | obec@liptal.cz
Dnes je 19. května 2024 a svátek má Ivo 11°C | Zítra Zbyšek 21°C
Pěvecký sbor Rokytenka

Pěvecký sbor Rokytenka

-
Informace

Pěvecký sbor Rokytenka

Nadpis článku

Založení ženského pěveckého sboru Rokytenka v roce 2004

V roce 2004 se dohodlo několik bývalých tanečnic Lipty, že se občas sejdou a zazpívají si staré známé písničky. Přidalo se pár dalších kamarádek a ženský sbor Rokytenka byl na světě. Název sboru je odvozen od potoka Rokytenka, který teče z Liptála na Vsetín – právě z tohoto údolí je většina zpěvaček.

Pod vedením Hanky Vaculíkové se naučily další krásné valašské písně – některé z nich upravil pro sbor Jan Rokyta. Cérky je zpívají hlavně pro radost, ale také proto, aby lidé tyto nádherné lidové písničky a melodie nezapomněli.

Sbor vystupuje samostatně nebo společně s ostatními skupinami Lipty na Liptálských slavnostech, účinkoval také na slavnostech v Rožnově, v Petrově, ve slovenské Skalici, na reprezentačním plese FoS ve Žďáru n/S, na dožínkách na Dolní Bečvě, na Soláni nebo v krásném sále vizovického zámku.

Ve spolupráci s cimbálovou muzikou Vizovský Juráš natočil sbor v roce 2011 své první CD s písněmi z Liptála a blízkého okolí „Liptál městečko“.


Kontakt:

Vedoucí: Hana Vaculíková, tel. 777 884 379, email: mikulajda1956@gmail.com, www.lipta.liptal.cz


Pěvecký sbor Rokytenka je součástí FoS Lipta Liptál.

Kdo stál u zrodu, kdy vznikla složka a proč? Váže se na to nějaká historka?
U zrodu stály bývalé členky souboru Lipta, které už skončily s aktivním tancováním, ale chtěly si zazpívat. Spojily se s učitelkou liptálské školy Hanou Vaculíkovou, o které věděly, že taky kdysi zpívala v Bartošově souboru a přemluvily ji, aby je začala nacvičovat. Takovým popudem k jejich rozhodnutí bylo vystoupení Karlovjanek na Liptálských slavnostech. Jak samy říkaly:“ To by v tom byl čert, abychom to taky nedokázaly.“

Máte nějaké poslání, udržení tradice…
Samozřejmě, že prvotním posláním bylo hlavně udržet tradici lidové písně. Postupem času, když přibývaly pozvánky na vystoupení, tak se repertoár rozšířil i o písně duchovní, barokní, či písně jiných národů.

Kdo soubor vede, kdo stojí v čele, významní členové?
Soubor vede učitelka ZŠ Liptál Hana Vaculíková, která mimo jiné každoročně úspěšně připravuje děti na soutěž ve zpěvu lidové písně. Po organizační stránce se o sbor stará Miroslava Jakubová. Mezi členky patří i zpěvačka Pavla Kneblová. Vedoucí taky požádala pana Jana Rokytu, zda by pro sbor do trojhlasu neupravil nějaké lidové písně a on ochotně vyhověl.

Kolik má složka členů, členská základna se za dobu působení zvětšila, zmenšila, je to podobné?
Počet členek se ustálil na devíti. Občas s námi vystupují ještě dvě členky, které jsou toho času na mateřské dovolené.

Kolik mají členové průměrně let?
Průměrný věk je asi čtyřicet devět let.

Odkud členové jsou?
Polovina členek je z Liptálu, jedna z Jasenné a zbytek ze Vsetína.

Významné úspěchy, které máte za sebou?
Nezúčastňujeme se žádných soutěží ani soutěžních přehlídek, potěší nás, když se naše vystoupení líbí. Asi největším úspěchem bylo, když nás požádali, abychom s krátkým programem zahájili jeden z koncertních večerů Vizovického léta ve vizovickém zámku. Rokytenka předvedla své umění i v rožnovském skanzenu, na reprezentačním plese FoS ČR ve Žďáru nad Sázavou, na dožínkách na Dolní Bečvě, nebo v krásném sále vizovického zámku. S velkým ohlasem se setkaly koncerty v kostelích v Liptále a v Jasenné. Liptalanky jsou i posilou pěveckého kroužku v kostele Českobratrském evangelickém, zejména při významných svátcích ( Boží hod, Velikonoce, apod. ). Pravidelně vystupují v programech mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti.

Kde jste vystupovali v poslední době?
V poslední době jsme vystupovaly na adventních koncertech a při vernisáži výstavy Jany Kobzáňové Dočkalové ve Vizovicích.

Na co se chystáte?
Teď se chystáme na větší vystoupení na vizovickém Velikonočním jarmarku. Vloni jsme tam byly poprvé, a protože se jim vystoupení líbilo, pozvali nás letos opět. V červnu máme zpívat u Zvoničky na Soláni, kam si nás letos poprve pozvali. A pak už se budeme připravovat na Liptálské slavnosti a výroční koncert Lipty k 80.výročí založení.

Jak trénujete a kdy, jak to je náročné?
Zkoušky míváme jednou týdně ve středu. Při té příležitosi musíme poděkovat vedení základní školy, které nám umožnilo využívat ke zkouškám učebnu hudební výchovy.

Sledujte nás i na sociálních sítích