INFO: +420 571 438 074 | obec@liptal.cz
Dnes je 21. listopadu 2024 a svátek má Albert 0°C | Zítra Cecílie -2°C

Zámecká obora

Kobzáňův chodník

Zastavení čtvrté v oboře u Rybníčku

Péče o les
Člověk využívá les od samého počátku dějin lidstva. Nejdříve přirozeným způsobem, ale jak se zvyšovaly nároky a technické schopnosti lidí, byly zásahy do porostů čím dál výraznější. V období průmyslových revolucí v 18. a 19. století byly u nás zničeny skoro všechny přírodní lesy. A právě místní nedostatek dřeva vedl z nutnosti k počátkům lidské péče o obnovu lesa – tak vzniklo lesnictví.

Prvním dochovaným dokumentem určujícím pravidla péče o les byl ve střední Evropě zákoník Karla IV. sepsaný kolem roku 1350. Nebyl vydán, ale stal se aspoň vzorem pro lesní řády, které později sestavovali vlastníci lesů (např. města). Až do poloviny 18. století pečovali o své lesy bez jakéhokoliv omezení vlastníci, teprve r. 1754 byly vydány první systematické lesní řády platící na celém území Čech a Moravy. Počátky moderního lesnictví se pak spojují s rakousko-uherským zákonem č. 250/1852, který vedl k vytvoření lesního hospodářství jako samostatného odvětví (u nás tento zákon platil až do roku 1960).

Cílem lesnictví je péče o les a hospodaření v něm. Samozřejmé je využívání lesa jako zdroje dřeva, ale v poslední době se i přes tlak na maximální těžbu daří prosazovat zároveň i pojetí lesa jako součásti krajiny, která – pokud ji udržujeme v dobrém stavu – zajišťuje vyrovnanost vodního koloběhu, chrání před erozí i povodněmi, je útočištěm volně žijících druhů živočichů a rostlin, reguluje množství oxidu uhličitého v atmosféře a v neposlední řadě je místem k rekreaci.

Lesy České republiky, s. p.
Lesy ČR, s. p., jsou největším správcem lesů v ČR. Jejich cílem je trvale udržitelné hospodaření v lesích založené na využívání tvořivých sil přírody, které zajistí nepřetržité a vyvážené plnění produkčních funkcí svěřených lesů. Moderní přístup k lesnímu hospodaření znamená také rozvoj veřejných funkcí lesa, který definuje Program 2000. Tato strategie mimo jiné podporuje budování turistických odpočinkových míst v lesích, naučných stezek a informačních tabulí, údržbu turisticky exponovaných chodníků a cest, obnovu a údržbu studánek a pramenů, regionálně a historicky významných objektů a staveb, pomníčků a pamětních desek, péči o památné stromy a aleje, ochranu a podporu ohrožených druhů organismů a řadu dalších aktivit.


Sledujte nás i na sociálních sítích