INFO: +420 571 438 074 | obec@liptal.cz
Dnes je 20. dubna 2024 a svátek má Marcela 4°C | Zítra Alexandra 5°C

Liptál a jeho slavnosti

Kobzáňův chodník

Zastavení první u budovy Obecního úřadu v Liptále

První písemná zpráva o Liptálu pochází z roku 1361, kdy tehdejší osada patřila cisterciáckému klášteru ve Vizovicích. Německé jméno obce Liptál bývalo Liebenthal, což v překladu znamená milé údolí (nebo také údolí lásky). Se jménem může souviset i symbol nejstarší pečeti – srdce šikmo prostřelené šípem. Tento symbol je použit i ve znaku a praporu obce. Od roku 1661 tvořil Liptál samostatné panství, po r. 1846 získal právo konat výroční trhy a byl označován jako městys.

V centru Liptálu stojí barokní zámek z přelomu 17. a 18. století. Po osamostatnění liptálského panství byl z bývalého fojtství, patřila k němu i tzv. Anglická zahrada, která byla kdysi propojena lipovou alejí se zámeckou oborou, v níž se chovali daňci a bažanti.

V obci jsou dva kostely, evangelický z roku 1907 a římskokatolický z r. 1796, zasvěcený sv. Archandělu Michaelovi. Před ním stojí socha sv. Jana Nepomuckého (1717), na jižní straně kostela je hrobka někdejších majitelů panství, hrabat ze Stommu.

V současnosti se do Liptálu jezdí především za kulturou. Můžete zde navštívit tradiční řezbářské dny, květinové i jiné výstavy, starodávné jarmarky i velké folklorní události. A právě především bohatý společenský život ocenila porota, která v roce 2006 ocenila Liptál titulem Vesnice roku České republiky.

Velkou prestiž si získal mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti. Byl inspirován malířem a folkloristou Janem Kobzáněm – při odhalení jeho pomníku v parku před zámkem v r. 1970 připravili jeho následovníci ze souboru Lipta kulturní program a folklorní přehlídka se od té doby opakuje každý rok. Za více než 40 let se Liptálských slavností zúčastnilo více než 410 skupin a souborů (z toho 133 zahraničních). Tradice, zvyky, písně a tance z celé republiky, Evropy i světa zhlédlo v Liptále už téměř 150 000 diváků. Od roku 1987 se pak začaly pořádat také Dětské folklorní dny.


Sledujte nás i na sociálních sítích